Melanż

CZERWIE-MelanĹĽCZERWIE „Melanż”
Offside Records 2012
nr kat.: offside 013
premiera: 25 maj 2012

Spis utworów:

 1. enter
 2. mów kasiu mi (W.J. Goethe)
 3. łejka
 4. hedonista
 5. trwoga
 6. co mi tam troski (W. Broniewski)
 7. ekstaza
 8. wojsko umysłu
 9. terror
 10. kołysanka
 11. exit

CZERWIE – psychofolk na Melanżu

Melanż niejedno ma imię. Dla jednych jest synonimem alkoholowej libacji. Dla innych to po prostu „mieszanka”. Dla miłośników literatury Franka Herberta („Diuna”) melanż to tajmniczy narkotyk, który przedłuża życie i pozwala podróżować w czasie. Podobnie Czerwie, w swoich piosenkach cofają się do czasu naszych przodków i przekładają ich mowe na język przyszłości.

CZERWIE-MelanĹĽ1

„Melanż” – nowy album grupy Czerwie to muzyczna mikstura, w której elementy folkowe połączone są z elektroniką, mocniejszym, nowoczesnym graniem a czasami czymś co można nazwać „punkową jazdą”. To folk polany psychodelicznym sosem. Pudelsi mieli swój psychopop – Czerwie mają swój psychofolk.

„Tradycja jest bezcenna. Tymczasem kultura wsi zanika, jest niedoceniana. Próbuje się ją zamknąć w skansenie zamiast połączyć ją ze współczesnością. Próbujemy się temu przeciwstawić. Dlatego przebieramy folkowe melodie w nowsze, niekiedy ekscentryczne ubranka. Czasami jest to punkowa skóra, innym razem dyskotekowa sukienka. Trochę jak w kabarecie. Mamy nadzieję, że taka formuła jest atrakcyjna dla ludzi szukających swoich korzeni” – mówią muzycy.

Mamy na albumie poważne piosenki o miłości i niepoważną piosenkę patriotyczną. Są tu autorskie teksty członków zespołu i satyryczne przeróbki wierszy Broniewskiego i Gothego. Piękne melodie akordeonu i trąbki sąsiadują z elektroniką i gitarowym zgrzytem. Totalny melanż. Underground, psychofolk i kabaret.

Płytę zamykają i otwierają orientalne kompozyje Michała Litwińca z wrocławskiej formacji Karbido i Kormorany.

Oprawę graficzną albumu tworzą dadaistyczne kolaże Darka Orwata, wrocławskiego malarza, performera i jak sam o sobie mówi – „artysty majsterkowicza”. Jego kolaże podobnie jak czerwiowe utwory zakrzywiają rzeczywistość, by pokazać ją z nieco innej, może ciekawszej perspektywy?