Otwarta Sztuka Dla Ludu

OSDL OK

C Z E R W I E O T W A R T A S Z T U K A D L A L U D U

Grupa Czerwie zawiązała się spontanicznie w 2000 roku na wiejskim pikniku w Roczynach koło Andrychowa (powiat wadowicki) w Beskidzie Małym. W swoim dorobku mają oficjalną płytę studyjną Pt.”padlina” z 2004 roku, ponad 300 koncertów zagranych w kraju oraz poza jego granicami, oraz współpracę z znanymi artystami .Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do spektaklu „Albośmy to jacy, tacy” w reżyserii Piotra Cieplaka na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Powszechny w Warszawie 2007)

Psychofolk to wspólny mianownik i tylko ułamek pszczelej mikstury, którą najlepiej przyjmuje się na koncercie. OSDL to projekt non-profit przekrojowo traktujący twórczość zespołu. Album o nakładzie limitowanym jest najprościej do zdobycia w Internecie.

“Nowy Zamęt” rozpoczyna płytę lekkim przekręceniem klucza w dziurce i nim się ktoś obejrzy, to jest wewnątrz. Dalej “Ekstaza”. Jako trzeci płynie numer “Troski” zapowiadający wyrównanie kwestii niewyrównanych jeszcze do końca… “Conservation” to z kolei ekologiczna adaptacja tekstu Jana Brzechwy, z polsko-angielskim tekstem. Po lekkim zmiksowaniu zaczyna padać deszcz i poważny głos gasi pożar. Teatralny starotestamentowy “Eklezjasta” z Mariuszem Benoit w roli głównej. Po prawie dziewięciu minutach hipnotycznego transu następuję odmiana… “Rolnik Surrealistyczny” to interpretacja wcześniejszej “Ekstazy”, którą na swoje barki a raczej bębenki wziął Paweł Rychert, na co dzień piastujący ważną rolę w trio Pchełki. Kolejna odsłona poplątanych elektronicznie plastrów miodu to break-beatowa adaptacja Conservation w wykonaniu osobnika o jednoznacznym pseudonimie The-One. Trzeciego podejścia do edycji “Ekstazy” dokonał minimalista i dj-eklektyk Mathias Nova. Natomiast Mikrowafle w remiksie utworu “Troski” dobrodusznie wskazują jak powinno się wykonywać słowa hymnu narodowego. Po rytmicznych podskokach następuje buddyjski “Guru Joga”, w którym gościnnie wystąpił Maciej Maleńczuk. Jedenasty numer, podejrzanie długi zapowiada bodaj coś niezwyczajnego. Przebojowe “Zdechnąć”, przypieczętowane trzaśnięciem zamyka sztukę jako żywą. Jest to wycieczka w znane i nieznane, na dobre i na złe, z gazem i bez gazu…