O nas

 

„CZERWIE”. Jest to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu.    Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalym wykorzystaniem  instrumentów muzycznych oraz  będący fuzją wielu gatunków muzycznych.Są twórcami  m.in  muzyki  do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspianskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura.  W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padllina” . Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie goscił na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili sie aktorzy z Teatru Powszechnego (m.in M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej.  W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce  w  2012 roku.

W 2013 roku grupa wydaje album Czerwie Nosferatu Live będąca myzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem  .

Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arycdzieła kinna niemego „Metropolis „ wydana w marcu 2017

W miedzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m.in. Teatr Kilinika Lalek ) filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), ostanio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić” współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instutyt Sztuki Filmowej.

W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystapiła  na pestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

CZERWIE znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających „na żywo” muzykę  do filmów niemych.

 

czerwie